D

Deniz Kaplumbağası, Caretta Caretta

Deniz Kaplumbağası, Caretta Caretta

Denizlerde yaşar. Yumurtlamak haricinde karaya hiç çıkmaz. Sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renklidir.

Bacakları yüzmeye yarayacak biçimde kürek biçimi almıştır ve dış kenarlarında en fazla 2 tırnak bulunur.

Oksijeni havadan almasına rağmen uzun süre su altında kalabilir. Yumurtalarını gece kumsallarda açtıkları çukurlara gömerler. Bir defasında 100 yumurta bırakabilir (162'ye kadar tespit edilmiştir).

Çıralı Kumsalı'nda belirlenmiş olan tüm çıkışlar Caretta Caretta 'ya aittir. Alan çalışması kumsalın gece ve sabah olmak üzere, günde iki kez kontrol edilerek verilerin kaydedilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Gece gözlemleri 23:00-03:00, gece yapılan gözlemlerde ergin dişi birey ve yuva kayıtları alınmakta bu saatlerde mümkünse sahil sakin sesiz ve ışık olmaması gerek.  Sabah gözlemleriyse 05:30-09:00 arasında yapılır, sabah  gözlem sırasında  Çıralıda konaklayan misafirlerde izlemek için sahile inerler sabah yapılan gözlemler deyse, yavru çıkışı ve yuva kontrolüne ait veriler kaydedilmektedir.

Yavrular 2 aylık kuluçka döneminden sonra gece vakti yumurtadan çıkarak denize giderler.

Akdeniz sahillerine yayılmıştır. En önemli yumurtlama bölgeleri Belek, Çıralı, Anamur, Köyceğiz, Dalyan sahilleridir. Kabuk boyları 1 metre kadar büyüyebilir. Balıklar, kabuklular ve su canlıları (özellikle deniz anaları) ile beslenir.

Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı Mercan Bungalow Çıralı