G

Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Ulupınar Köyü 

 

Antalya'nın Kemer İlçesinin doyumsuz doğal güzellikleri göz kamaştıran yerlerden biriside Ulupnar Köyü . Antalya - Kumluca karayolu üzerinde, Tekirovayı geçtikten hemen sonra Çıralı sapağına gelmeden 3 km. önde bulunan Ulupınar köyü. Toroslardan gelen ve yazın dahi buz gibi olan suyu ile bilinen ve bölgeye kurulan balık çiftlikleri ve restaurantları ile meşhurdur Doğayı seyretmek ve bu güzellikleri yasamak mümkün. Ulupınar köyü her gün en az 500 turistin geçtiği Likya-Olimpos yolu ile de kesişmiş. 

 

Bölgedeki otellere ve restaurantlara balıklar buradan veriliyor. 50 havuzda yılda 300 bin alabalık üretiliyor. Havuzbasında her gün binlerce yerli ve yabancı turist gelerek bölgeye has alabalık yiyor. Alternatifler de var. Saçta kavurma ile Bıldırcın bunların basında geliyor. 

 

Çıralıya 20 dakika  uzaklıkta olan Ulupınar, Olimpos dağlarının eteğinde eşsiz güzellikleri içinde kurulmuş, yeşilliklerle ve serin sularla bütünleşmiş şirin bir köy...

 

Phaselis ve Phaselis'te Ne Yapılır?

 

Çıralı 45 dakika mesafede, Tekirova köyü yakınlarında bulunan ve eski bir Likya antik kenti ola Phaselis , muhteşem doğal güzellikleri,
Phaselis'in tarihi M.Ö. 7.yy. dayanır. Pers, Büyük İskender, Ptolemaios ve Rodos Krallığı hakimiyetinde kalmış olan kent bir süre de korsan Zeniketes'in hakimiyetinde kalmıştır.

Kent M.Ö. 42 yılında Bürütüs tarafından Roma'ya bağlanmış ve Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Rodos'lular tarafından ise M.Ö. 693 yılında bir liman şehri olarak kurulmuştur.

Phaselis antik kentinin üç limanı bulunmaktadır. Bunun yanısıra orta ve güney limanı birbirine bağlayan sütunlu liman caddesi, caddenin deniz tarafında küçük bir tepeye sırtını dayamış tiyatro, Roma hamamı, agoraları, tepedeki akropol, su kemerleri ve Hadrianus'un kenti ziyareti esnasında onuruna yapılan Hadrian kapısı, antik kentin görülmeye değer kalıntıları arasındadır.

 

Olimpos ve Olimposta 'ta Ne Yapılır?

Olimpos antik kentinin deniz ve kara tarafından olmak üzere iki giriş bulunmaktadır. Çıralı'nın 3,5 km. kumsalının bittiği yerde bulunan Olimpos antik kentini deniz tarafından, yani güney girişinden gezmeye başladığınızda öncelikle sağ tarafta dik bir yamaçla yükselen bir tepede bulunan Akropol ve anıtsal bir mezar görürsünüz.

Her tarafından su çıkan Olimpos'un sulak alanında pek çok tarihi kalıntı görmek mümkündür. Deniz tarafından gelenler için sol tarafta ise dere yatağı bulunmakta olup dere üzerinde antik dönemden kalma tarihi bir köprü bulunmaktadır. Derenin karşı tarafında ise Bizanslılara ait bazilika bulunmaktadır. Yolu takip ettiğinizde en son, Olimpos ören yerinin diğer giriş kapısına gelirsiniz.

Buradan tekrar geriye dönüp patika yolu izlediğinizde karşınıza Roma tapınağı çıkacak. Burada heykel kaidesi görürsünüz. Patika yolun sol tarafı sularla kaplı.

Patika bir süre sonra antik su yoluna girmekte olup burada su yolunun sonunda anıtsal mezar ve iki adet kaya mezarı karşınıza çıkacak. Yolun sonunda, tekrar başladığımız yerde bulunan Akropol'e gelirsiniz. Akropol, tepelik bir alanda olduğundan buraya çıkıp muhteşem manzaranın keyfini sürmenizi tavsiye ederiz.

Olimpos'un sahili de çok güzeldir.  Gün boyu uzanıp güneşleyen ve yüzen tatilcilerle doludur.

Adrasan ve Adrasan'da Ne Yapılır?

Çıralıya 30 dakika mesafede bulunan Adrasan Koyu, 2 km.lik muhteşem bir plaja sahiptir ve koyun çevresi çam ağaçlarıyla örülüdür. Adrasan, bu özelliğiyle bölgenin en huzurlu sahili konumundadır.

Adrasan'da hava sıcak yaz aylarında bunaltıcı değildir ve öğlene kadar denizden, öğleden sonra ise karadan esen rüzgarlar sayesinde yazın kavurucu etkisi azalmaktadır.

Adrasan Koyu, açık deniz ve rüzgarlara karşı korunaklı doğal bir liman olduğundan dolayı, balıkçılık ve mavi yolculuk teknelerinin popüler uğrak noktası konumundadır.

Adrasan Koyu'nun sağındaki kıyısını takip ederseniz yaklaşık 45 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Adrasan Deniz Feneri'ne ulaşırsınız.

Doğa yürüyüşü sevenler için ideal.

Adrasan, ayrıca dalış severler için de ideal bir konumdadır. Adrasan'ın berrak suları ve çevresi dalış için güzel imkanlar sunmaktadır
Ayrıca zıpkın ile avlanacak balık türleri de diğer bölgelere nazaran fazladır.
Adradan Koyu'na girişte bulunan Gelidonya Burnu'nda 3500 yıl öncesine dayanan bir Fenike batığı bulunmaktadır.
Bu bölgede tüplü dalış yasaktır ancak tekneler ile yaklaşık 1,5 saat mesafede yer alan Üçadalar kıyıları, tüplü dalış ve scuba diving sevenler için popülerdir.
Adrasan'ın sahilden yaklaşık 4 km. içeride bulunan köyünde her mevsim taze meyve ve sebze bulmak mümkündür. Köyde ayrıca postane, bakkal ve market de mevcut.

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, Kemer'in popüler tatil beldesi olan Göynük'ün yaklaşık 4 km. mesafededir.

Yaklaşık 4,5 km.lik bir etaba sahip Göynük Kanyonu'na günübirlik gezi turu yaparak, doğa yürüyüşü ve trekking keyfi sürebilir, bölgenin doğal güzelliklerini tadabilirsiniz.

Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun önemli bir bölümü Göynük Kanyonu'nun içerisinden geçmektedir. Göynük Kanyonu ayrıca tüm Likya yolu boyunca mevcut olan en uygun kamp ve ihtiyaç giderme mola noktası konumundadır.

Bireysel veya gruplar halinde düzenlenen Göynük kanyon turları ile tatilciler tarafından trekking, paintball ve zip wire, yani kanyon üzerinden telle geçiş gibi hem eğlence hem de adrenalin yüklü etkinliklere iştirak edilmektedir.

Göynük kanyonu yolu boyunca tatilciler için serinlemek üzere doğal havuzlar ve göletler bulunmaktadır. Kanyonun sonunda ise esas kanyona gelinir ve burada gerek buz gibi sularda yüzerek serineleyebilir, gerek kayalardan yürüyerek kanyonun daha yukarılarına gidilebilir ve şelaleleri görebilirsiniz. Göynük Kanyonu Nisan 2009'da tesisleştirilmiş ve profesyonel olarak turizme hizmet vermeye başlamıştır.

Tesiste Kanyona girişler için güvenlik ekipmanları sağlanmakta ve ayrıca rehberli turlar düzenlenmektedir. Kanyonun hemen girişinde ayrıca çeşitli büfeler, restoran ve muhtelif tesisler mevcuttur.

 

Üçoluk Yaylası

Uçoluk Yaylası 1 saatlik mesafede bulunan 1500 metre yükseklikteki  muhteşem doğal güzellikleri ve çam ağaçlarıyla birlikte  görülmeye değer doğal güzelliklerinden birisi, ayrıca kamp tutkunları içinde çok ideal bir yerdir.

Üçoluk Yaylası'na Kemer'den çam ağaçları arasından uzanan yaklaşık 37 km.lik stabilize bir yol ile ulaşım sağlanmaktadır. Yaklaşık 1500 metre yükseklikte bulunan Üçoluk yaylası flora ve fauna açısından oldukça zengindir.

Elektrik ve telefon gibi alt yapı hizmetleri olmayan yayladaki basit yayla evleri, sedir, çam ve çınar ağaçları ile bütünleşmiştir ve muhteşem doğal güzellikler sunmaktadır.

Üçoluk yaylası'na Kemer ve diğer tatil yerlerinden seyahat acentaları aracılığıyla kamp ve trekking programları düzenlenmektedir.

Tahtalı Dağ

popüler gezilecek yerlerinden birisi olan ve Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan Tahtalı Dağ  Akdeniz sahil şeridinde yer alan ve 2365 metre yükseliği ile bölgenin denize yakın en yüksek noktası konumunda olan bir dağdır.

Kemer'de tatilcilerin popüler gezi duraklarından birisi olan Tahtalı Dağı'na Olimpos'tan teleferik ile çıkabilir ve buradaki muhteşem manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Dünyanın en uzun ikinci, Avrupa'nın ise en uzun Teleferiği olan Olimpos Teleferik, Akdeniz’i ve 2365 Metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın zirvesini birleştirmektedir.

"Sea to Sky" sloganıyla Kemer'de gözünüze çarpacak olan Tahtalı Dağı'na Olimpos civarından teleferik ile yaklaşık 10 dakika süren bir yolculukla ulaşım mümkün.

Tahtalı Dağı'na ulaştığınızda olağanüstü manzaralar sizi beklemekte. Burada güneşin doğuşunu izlemek, muhteşem manzaralar eşliğinde temiz havanın tadını çıkarmak ve dinlemek güzel aktiviteler arasındadır.

Tahtalı Dağı'nda ayrıca 200'er kişilik kapalı ve açık restoran, düğün, toplantı salonları, Shakespeare Mountain Bistro, yamaç paraşütü (paragliding) güneşlenme ve dürbün donanımlı seyir terasları ve muhtesem zirve panaroması bulunmaktadır.

Doğa sporu sevenler için Tahtalı Dağı'nın zirvesinden Beycik Köyüne yaklaşık dört saat, Çukuryayla'ya yaklaşık altı saatlik dağ yürüyüş yolları bulunmaktadır. Bu parkurlar, doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti sporu yapanlar için güzel imkanlar sunmaktadır. 

Kemer'de her yıl gerçekleştirilen Kemer Hard Enduro yarışları ile sahilde start alınan yarışlar Tahtalı Dağı'nda zirvede sonlandırılmaktadır.

2011 yılında itibaren hizmete sunulunan yamaç paraşütü (Paragliding) ise dünyanın en uzun parkuru olması sebebiyle amatör ve profesyonel yamaç paraşütçülerinin yoğun ilgisini çekmektedir.

Beldibi Mağarası

 Antalya ile Kemer  arasında, Kemer'e 19 km. mesafede yer alan ve Antalya bölgesinin en önemli tarih öncesi çağlarına ait izler taşıyan bir arkeolojik sit alanıdır. İçerisinde paleolitik, metolitik ve neolitik çağlara ait katları en iyi buluntular çıkartılan mağara görülmeye değerdir.

Denizden 25 metre yükseklikte, sahile yakın bir kaya altı sığınağı olan Beldibi Mağarası, Antalya ile Kemer sahil yolunun Çamdağ tünelinin hemen çıkışında yer almakta olup Oba köy mevkiindedir. 

Günümüzde, mağaranın içi doğal tahribat sebebiyle büyük ölçüde zarar gördüğünden, dolgu tabakaları yağmur suları ve rüzgarla sürüklenerek akıp gitmiştir.

Beldibi Mağarası'nda yapılan kazılarda, Mezolotik kültürleri içeren toplam altı tabaka tespit edilmiş olup Üst Paleolitik ve Mezolotik döneme ait çakmaktaşı aletler bulunmuştur.